OSADNÍ ŘÁD

OSADNÍ ŘÁD

Základní organizace Českého zahrádkářského svazu „Na Vyhlídce“, IČ 69601071, obec Olomouc – Slavonín, okres Olomouc

I.

Vznik a poslání

Čl. 1

Zahrádková osada (dále jen osada) základní organizace Českého zahrádkářského svazu „Na Vyhlídce“ (dále jen ZO) vznikla usnesením členské schůze dne 9. prosince 1981. ZO tvoří organizační a hospodářský celek zahrádek jednotně oplocený spolu s osadou „Slavonín“, sloužící k pěstování ovocných stromů, keřů, zeleniny, květin a případně i jiných plodin a k zotavení a rekreaci uživatelů a členů jejich rodin.

Pro každou ZO jsou závazné Stanovy Českého zahrádkářského svazu (ČZS) a ZO si schvalují své osadní řády s tím, že:

  1. osadnímu řádu ZO nepřísluší upravovat práva a povinnosti členů ČZS, které jsou vymezeny ve Stanovách ČZS, 
  2. ZO je jako jediná oprávněna stanovit dle místních podmínek, jak konkrétně mají být práva a povinnosti v zahrádkové osadě realizována,
  3. osadní řád je po schválení členskou schůzí ZO vnitrosvazovou normou s působností omezenou na danou ZO, která je závazná pro všechny členy zahrádkové osady. Jeho porušení je pak nejen nerespektováním rozhodnutí orgánu ZO, ale porušením Stanov ČZS,
  4. jelikož zahrádky v  zahrádkových osadách užívají i vlastníci, kteří nejsou členy ČZS, i tyto zahrádkáře, resp. vlastníky zahrádek lze k dodržování zásad upravených v osadním řádu zavázat, a to zejména prostřednictvím smlouvy o správě, údržbě a provozu společných zařízení ZO.

Čl. 2

  1. Osady Na vyhlídce a Slavonín byly zřízeny na základě Územního rozhodnutí č. 143/83 z 8. 8. 1983 vydaného tehdejším MěNV Olomouc a byly od svého vzniku oprávněny na základě smlouvy s JZD Blata Hněvotín ze dne 28. února 1980, 6. 5. 1981 využívat k individuálnímu zahrádkaření pozemky v té době platných parcelních čísel 852 až 871, 1225, 1226 a 1236 o celkové výměře 11,046 hektarů, které byly v písemném operátu evidence nemovitostí zapsány v katastrálním území obce Slavonín v okrese Olomouc u Katastrálního úřadu v Olomouci a to bez ohledu na různost vlastnictví dotčených pozemků.
  2. ZO je samostatným právním subjektem evidovaným pod IČ 69601071.

Čl. 3

  1. Potřebám osady slouží společná zařízení, jako je oplocení pozemku, vnitřní chodníky, čerpací stanice užitkové vody spolu s vodárenským zařízením a rozvodem k jednotlivým parcelám, soustava melioračního odvodnění parcel včetně sběračů vody a kovový sklad. Za společné zařízení se nepovažují sloupky s výtokovými ventily vody, umístěné zpravidla v rozích parcel pro čtyři sousední zahrady. K přístupu k osadě slouží příjezdové komunikace nad a pod osadou, které jsou v současné době v majetku statutárního města Olomouce. Zařízení sloužící společnému užívání jsou budovány a udržovány z účelových prostředků členů osad, případně z jiných finančních zdrojů.
  2. Potřebám osady slouží zařízení v majetku ZO tj. pomocný sklad a kancelářská buňka.
  3. Zařízení sloužící společnému užívání jsou budovány a udržovány z účelových příspěvků členů ZO, případně z jiných finančních zdrojů. O výstavbě dalších společných zařízení rozhoduje na návrh výboru osady členská schůze osady (dále jen ČS).

II.

Správa osady

Čl. 4

  1. Zahrádkovou osadu spravuje volený výbor osady „Na Vyhlídce“. Osadní výbor je nejméně tříčlenný v čele s předsedou.
  2. Výbor zajišťuje zejména:
  3. Správu společných zařízení a majetku ZO.
  4. Organizační a odbornou, osvětovou, propagační a výchovnou činnost, 
  5. Pomoc při zajišťování a distribuci potřeb k činnosti organizace.
  6. Plnění úkolů vyplývajících ze stanov ČZS a z ČS.
  7. Dohled na dodržování osadního řádu a všech usnesení výboru osady.
  8. Dohled nad využíváním vody k účelům stanoveným smlouvou o správě, provozu, údržbě, obnově a úhradách užívání společných zařízení základní organizace Českého zahrádkářského svazu a osadním řádem.
  9. Odečty spotřeby elektrické energie z elektroměru a rozpočítání nákladů na jednotlivé odběratele.
  10. Správa informačního webu https://www.osada-navyhlidce.cz
  11. Výbor svolává, organizuje a řídí ČS, kdy na výročních členských schůzích předkládá mj.
  12. zprávu o činnosti za předchozí rok,
  13. výsledek hospodaření za předchozí rok
  14. revizní zprávu o hospodaření za předchozí rok
  15. plán činnosti a návrh rozpočtu na aktuální rok
  16. stav bankovního účtu k 1. 1. a 31. 12. předchozího roku a stav bankovního účtu ke dni konání VČS,
  17. informace o nasmlouvaných cenách elektřiny a výši záloh pro osadu (dodavatel, účinnost smlouvy, resp. délka fixace, atp.).
  18. Za účelem řádného užívání a budování zahrádkové osady výbor ustanovil tyto funkce:
  19. vodohospodářský referent, který řídí práce spojené s provozem a údržbou čerpací stanice užitkové vody spolu s vodárenským zařízením, zásobníky vody a rozvodem k jednotlivým parcelám,
  20. brigádní referent, který vyhlašuje a organizuje brigádnickou činnost členů dle usnesení výboru, kontroluje plnění úkolů zařazených do paušálních brigádnických hodin, vyhodnocuje a vede evidenci veškeré brigádnické činnosti členů osady,
  21. účetní referent, který vede účetní a majetkovou evidenci ZO a veškerou agendu týkající se finančního hospodaření ZO,
  22. revizní komisi, která sleduje a kontroluje hospodaření osady a všechna přijatá usnesení. ČS předkládá zprávu za uplynulé období s návrhy na opatření.
  23. úsekové důvěrníky, kteří zajišťují styk výboru se členy osady,
  24. předsedu, který řídí činnost výboru osady a jeho referentů a komisí,
  25. pokladní, který vede pokladnu osady.

Výbor ZO je v případě potřeby oprávněn zřídit další komise nebo funkce.

Čl. 5

  1. Členové výboru osady, referenti a členové všech jeho odborných komisí mají v odůvodněných případech právo vstupu na jednotlivé pozemky osady, zejména za účelem zjištění stavu zahrádek, jejich obdělanosti, zjištění a odstranění závad na společném zařízení a dodržování Osadního řádu apod.
  2. Běžná usnesení a svá všeobecná opatření dává výbor členům osady na vědomí sdělením na schůzích, vyvěšením na vývěskách v osadě, elektronicky, případně na vstupních brankách do osady nebo prostřednictvím úsekových důvěrníků.
  3. Členové osady jsou povinni ve vlastním zájmu vývěsky sledovat.
  4. Závažná opatření týkající se jednotlivých členů osady sděluje výbor členům písemně, a to na adresu uvedenou v katastru nemovitostí, popř. na adresu, která byla výboru nahlášena.
  5. Členové osady své žádosti a důležitá sdělení mimo jednání na schůzích podávají výboru rovněž písemně, především elektronicky.
  6. K projednání důležitých otázek mohou být jednotliví členové pozváni na schůzi výboru.

III.

Smlouva o správě

Čl. 6

  1. S vlastníky zahrádek v osadě, kteří nabyli vlastnická práva k pozemku zahrádky koupí, děděním nebo darováním, výbor uzavře dle příslušných platných právních předpisů Smlouvu o správě, provozu, údržbě, obnově a úhradách užívání společných zařízení základní organizace Českého zahrádkářského svazu (dále jen Smlouva se ZO).
  2. V případě prodeje pozemku zahrádky zajistí prodávající v kupní smlouvě povinnost kupujícího na uzavření nové Smlouvy se ZO. Dále je podmínkou, aby nový majitel (alespoň jeden z případných spoluvlastníků) byl členem ZO.
  3. V případě úmrtí vlastníka zahrádky přecházejí práva a povinnosti zůstavitele na potenciální dědice, než bude dědicem po vypořádání dědictví uzavřena nová Smlouva se ZO.

IV.

Způsob užívání pozemků, zařízení a zahrádek

Čl. 7

  1. Zahrádky smějí být užívány jen k zahrádkářským nebo rekreačně zahrádkářským účelům.
  2. Pěstitelé ovocných stromů, keřů a vysokorostlých květin musí učinit taková opatření, aby tyto rostliny nepřesahovaly nad sousední zahrádku a do společných cest a odnože, zejména malin a ostružin nepronikaly na sousední zahrádku.
  3. U jednotlivých druhů a tvarů rostlin stanovuje výbor osady tyto minimální vzdálenosti výsadby od hranic sousední zahrádky:

Jádroviny:        

volně rostoucí zákrsek                                             

2,5 m

volně rostoucí stěna                   

2,0 m

stěna holandského typu             

1,0 m

Bobuloviny:     

červený rybíz – keře

1,2 m

černý rybíz – keře                          

1,5 m

rybízová stěna     

1,0 m

rybíz – stromky      

1,0 m

angrešt – stromky      

1,0 m

maliny, ostružiny (s ochranou do hloubky 0,5 m)

1,5 m

Peckoviny:       

meruňky

4,0 m

broskvoně 

3,0 m

višně, třešně, ryngle     

3,0 m

  1. Výsadba vyšších forem ovocných dřevin než čtvrtkmeny není dovolena.
  2. Výbor má právo nařídit odstranění jakékoliv rostliny včetně ovocného a okrasného stromu, která svým zdravotním stavem, vzhledem, nebo specifickou vlastností ohrožuje, nebo znemožňuje pěstování ovocných stromů, keřů a všech užitečných rostlin ostatním členům osady.

Čl. 8

  1. Chov včel povoluje výbor osady individuálně na předložení písemné žádosti. Úly musí být umístěny na vhodném, schváleném místě tak, aby včely neobtěžovaly sousedy a kolemjdoucí.
  2. Pěstování drobného hospodářského zvířectva (králíci, slepice apod.) na pozemku není dovoleno.

Čl. 9

  1. Na zahrádkách je povoleno stavět stavby sloužící pro uskladnění ovoce, nářadí, zahrádkářských potřeb a pro odpočinek uživatelů a to v souladu s platnými právními předpisy.
  2. Ochrana zahrádkové osady je zabezpečena společným oplocením s uzamykatelnými vstupními brankami navazujícími na 2m široké přístupové chodníky k zahrádkám. Zřizování jiných vstupů do osady není povoleno.
  3. Není povoleno budování, umísťování či užívání:
  4. nádrží na vodu nebo bazénů, které by byly napájeny jinak než dešťovou vodou nebo z vlastní studny,
  5. parkovacích nebo odstavných stání pro vozidla uvnitř osady.

Čl. 10

  1. Umístění a vzhled kompostů nesmí narušovat vzhled zahrádek a omezovat užívání sousedních zahrádek.
  2. Hranice jednotlivých pozemků jsou označeny plastovými, případně obetonovanými kolíky, pozemky pak identifikačním číslem. Uživatel je povinen zajistit trvalou fixaci kolíků a udržovat čitelné identifikační číslo.

V.

Povinnosti uživatelů pozemků /zahrádek/

Čl. 11

  1. Uživatelé zahrádek jsou zejména povinní:
  2. Dodržovat stanovy zahrádkářského svazu, ustanovení tohoto osadního řádu a usnesení výboru osady a Smlouvy se ZO,
  3. Zúčastňovat se ČS osady.
  4. Sledovat oznámení výboru osady ve vývěsních skříňkách v osadě a řídit se jimi.
  5. Respektovat a plnit sdělení výboru osady i prostřednictvím úsekových důvěrníků.
  6. Ve stanovené   lhůtě platit členské a účelové příspěvky a účastnit se práce na budování a údržbě společných zařízení osady a odpracovat předepsaný počet brigádnických hodin pro každý kalendářní rok.
  7. Udržovat domky a všechna provozní zařízení v řádném technickém a vzhledovém stavu.
  8. Obdělávat celou plochu pozemku, udržovat ho v řádném stavu, provádět včas všechna agrotechnická opatření vyplývající ze zásad řádného hospodaření, tj. zejména hubit plevel, chránit zahrádky a jejich porosty před chorobami a škůdci a dělat na vlastní náklad opatření, kterými se zamezuje jejich výskyt a šíření.
  9. Dodržovat hranice mezi pozemkem a společnou cestou a ohradit pozemek v místě hranice se společnou cestou pevným materiálem tak, aby byl znemožněn posun zeminy mezi zahrádkou a společnou cestou.
  10. Dodržovat osazovací pokyny a přemístit, případně odstranit všechny nevhodné a nebezpečné porosty.
  11. Umožnit členům výboru osady, referentům a odborných komisí vstup na pozemek.
  12. Umožnit na pozemku provádění prací potřebných pro budování a údržbu společných provozních zařízení osady.
  13. Šetřit společný majetek a zařízení osady a bez prodlení hlásit výboru osady každé zjištěné poškození a závadu společných zařízení.
  14. Oznámit výboru osady porušení zásad užívání pozemku, pohyb cizích osob v osadě, poskytování pozemku k užívání neoprávněným osobám atd.
  15. Zdržet se jakékoliv činnosti a jednání, která by nadměrně obtěžovalo sousedy a narušovalo soužití v osadě.
  16. Po průchodu vstupními bránami a brankami tyto  okamžitě uzamknout a dbát na dodržování této zásady všemi členy osady.
  17. Provádět pravidelnou údržbu (sečeni trávy apod.) poloviny společné cesty a chodníku sousedící s jeho pozemkem.
  18. Pálení domovních odpadků je zakázáno.
  19. Spalovat lze jen suché dřevo, listí, zbytky rostlin a trávu, a to pouze v pondělky a středy, pokud na tyto dny nepřipadne státní svátek a v sobotu dopoledne 8 – 12 hod.

Spalování musí probíhat v souladu s legislativou a pouze na vlastním pozemku, v bezvětří, tj. za podmínky, že nebudou nadměrné obtěžováni a ohrožováni sousedé a budou provedena opatření k vyloučení vzniku nebezpečí požáru. Před odchodem uživatele z pozemku musí být oheň svědomitě uhašen.

Motorové a elektrické sekačky, jakož i jiné hlučné nářadí a nástroje používat rovněž jen ve výše uvedené dny: v úterky a čtvrtky, pokud na tyto dny nepřipadne státní svátek, v sobotu dopoledne 8 – 12 hod.

  1.  
  2. Své žádosti a důležitá sdělení předávat výboru osady písemně (i elektronicky) a na požádání výboru osady se osobně dostavit k projednání svých záležitostí, nebo záležitostí celé osady do schůze výboru osady.
  3. Výtokové kohouty na parcele udržovat na vlastní náklady v provozuschopném stavu tak, aby nedocházelo k úniku užitkové vody
  4. Při výměně svého podružného elektroměru oznámit výboru osady stav vyměnovaného a nového elektroměru.
  5. V prostoru osady a na přístupových cestách není dovoleno:
  6. Provádět skládku hlíny, kompostu, písku a jiných materiálů bez povolení výboru osady.
  7. Odkládat jakékoliv odpady na kteroukoliv společnou plochu osady a v jejím okolí, jakož i zneužívat kontejnerů a nádob na tříděný komunální odpad obyvatel městské části Slavonín.
  8. Nechat volně pobíhat psy a jiná zvířata.
  9. Používat dělobuchů, ohňostrojů a jiné zábavní pyrotechniky, vzduchovek a střelných zbraní všeho druhu.
  10. Vjíždět nákladními automobily do osady mimo nutných prací pro údržbu společných zařízení osady.
  11. Vjíždět motorovými vozidly do areálu osady, a to pouze na hlavní cestu mezi branami a na nezbytně nutnou dobu, je povoleno pouze ve zvlášť odůvodněných případech (invalidé, dovoz a odvoz zvlášť těžkých předmětů apod.). Za deště a za mokra je vjezd jakýchkoli vozidel přísně zakázán.
  12. Přísně je zakázáno vjíždění jakýchkoliv motorových vozidel na chodníky (cesty) k zahrádkám. Vjezd je ze zákona umožněn všem složkám IZS při jejich zásahu při řešení mimořádných událostí a krizových situací (poškození zdraví, vyproštění, hašení požáru, zásah PČR proti nebezpečné osobě atd.).
  13. Odkládat jakékoli odpadky (sklo, plasty, papír, plechovky, plevel, shnilé ovoce apod.) na kteroukoliv společnou plochu a její okolí.

VI.

Vstup cizích osob do prostor osady

Čl. 12

Cizím osobám není dovolen vstup do prostor osady bez doprovodu uživatele zahrádky, nebo členů jeho rodiny. Uživatel odpovídá za to, že příslušníci jeho rodiny jakož i osoby jimi do osady přivedené budou dodržovat ustanovení osadního řádu, zejména pokud jde o vztah k ostatním uživatelům zahrádek a společná zařízení osady. Uživatel rovněž odpovídá za případné škody, způsobené osobami, které s jeho souhlasem vstoupily do prostoru osady.

VII.

Sankce při nedodržení povinnosti stanovených osadním řádem

Čl. 13

  1. Při neplnění povinností stanovených tímto osadním řádem, Smlouvou se ZO nebo obecně platných právních předpisů má výbor osady povinnost vlastníka (uživatele) zahrady na tuto skutečnost upozornit a uložit mu termín k odstranění zjištěných závad.
  2. Při opakovaném porušení povinností, nebo opakovaném nedodržení termínu k odstranění zjištěných závad má výbor osady právo:
  3. udělit vlastníku (uživateli) zahrady pokutu až do výše 10.000 Kč s termínem splatnosti do 30 dnů od písemného doporučeného vyrozumění o uložení pokuty, a to i opakovaně do doby sjednání nápravy a zaplacení všech pokut,
  4. zrušit vlastníku (uživateli) zahrady Smlouvu se ZO a zamezit mu tak v užívání společné vody a elektrické energie, popř. dalších společných zařízení v osadě.
  5. Při porušení obecně platných právních předpisů má výbor povinnost toto oznámit příslušných orgánům.
  6. Při porušení povinností ze strany vlastníka (uživatele) zahrady vedoucích k znemožnění nebo ztížení možnosti užívání pozemků pro ostatní členy osady má výbor osady po uplynutí termínu k odstranění závady právo provést na náklad tohoto uživatele potřebné práce k odstranění vzniklého problému.
  7. Pokud by jiná, dříve přijatá opatření byla neúčinná, bude vzniklá škoda výborem osady vyčíslena a vlastník (uživatel) zahrady bude písemně doporučeně vyrozuměn o výšce úhrady dlužných částek či náhrady škody splatné do stanoveného termínu. Po marném uplynutí stanovené lhůty podá výbor osady na viníka (škůdce) žalobu o náhradu způsobené škody.

VIII.

Výroční členská schůze osady

Čl. 14

  1. Výroční členská schůze (VČS) osady plní mimo jiné tyto povinnosti:
  2. Provádí volbu výboru osady a jeho komisí a referentů.
  3. Schvaluje finanční hospodaření osady.
  4. Schvaluje finanční rozpočet osady (Plán hospodaření) na kalendářní rok.
  5. Rozhoduje o výši účelového členského příspěvku.
  6. Rozhoduje o výši pracovní brigádnické povinnosti pro kalendářní rok a o výši úhrady za neodpracovanou hodinu.

IX.

Závěrečná ustanovení

Čl. 15

Tento osadní řád byl schválen VČS osady „Na Vyhlídce“ dne 20. 5. 2024 s účinností od 1. 6. 2024. Případné změny, nebo dodatky tohoto osadního řádu musí schválit VČS. Schválením tohoto osadního řádu se ruší platnost předchozího osadního řádu.

Tento osadní řád je pro každého zahrádkáře v osadě závazný a jeho nedodržování je závažným porušením povinností člena zahrádkové osady pod sankcemi uvedenými v čl. 13 osadního řádu.

V Olomouci dne 20.5.2024

Předseda základní organizace: *                                   Člen výboru základní organizace: *

Ing.Tomáš Beneš                                                                     Radek Skácel